web analytics

MobilRoot

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilgisayar
  4. »
  5. Bilgisayarımızın ekran kartı ve model özelliklerini nasıl öğreniriz.

Bilgisayarımızın ekran kartı ve model özelliklerini nasıl öğreniriz.

admin admin - - 3 dk okuma süresi
149 0
5/5 - (1 vote)

Ekran kartı modeli ve özelliklerini öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  1. Bilgisayarınızın işletim sistemine bağlı olarak, ekran kartı özelliklerini ve modelini öğrenmek için farklı yöntemler kullanabilirsiniz. Windows işletim sistemi kullanıyorsanız, bilgisayarınızın ayarlar bölümünde “Cihaz Yöneticisi”ne tıklayarak ekran kartı özelliklerini öğrenebilirsiniz.
  2. “Cihaz Yöneticisi”ni açtığınızda, “Görüntü Adapötörleri”ne tıklamanız gerekiyor. Bu bölümde, bilgisayarınızın tüm görüntü adaptörleri listelenecektir.
  3. Ekran kartının modelini öğrenmek için, görüntü adaptörlerinden ekran kartınızı bulmanız ve üzerine tıklamanız gerekiyor. Daha sonra açılan pencerede, “Sürücü” sekmesine tıklayarak, ekran kartının modelini ve sürümünü öğrenebilirsiniz.
  4. Ekran kartının özelliklerini öğrenmek için ise, ekran kartı üreticisinin web sitesinde yer alan ürün sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Bu sayfada, ekran kartının özellikleri, teknik özellikleri, performans test sonuçları ve diğer ayrıntıları yer almaktadır.
  5. Ayrıca, ekran kartının özelliklerini öğrenmek için üçüncü parti yazılımlar da kullanabilirsiniz. Örneğin, GPU-Z veya HWiNFO gibi ücretsiz programlar, ekran kartının modelini ve teknik özelliklerini gösterir.

GPU-Z Programı indirmek için tıklayın.

HWİNFO Programını indirmek için tıklayın.

Özetle, ekran kartı modelini ve özelliklerini öğrenmek için bilgisayarınızın ayarlarını kullanabilir veya ekran kartı üreticisinin web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, üçüncü parti yazılımlar da kullanarak ekran kartının özelliklerini öğrenebilirsiniz.

Windows çalıştır kısmından ekran kartı özelliklerini öğrenme

Bilgisayarımızın masa üstüne gelerek ”başlat” windows tuşuna tıklıyoruz ve bu kısma ”çalıştır” yazıyoruz.

Karşımıza gelen çalıştır kutucuğuna ”Dxdiag” yazıyoruz. Açılan Dxdiag konsolunda ”ekran kartı” sekmesine tıklıyoruz.

Aygıt yöneticisini kullanarak ekran kartı öğrenme

Bilgisayarımızın ekran kartı modeli öğrenmek için farklı yollarda mevcut. Bunun için bilgisayarım iconuna sağ tıklayarak ”yönet” şıkkına tıklıyoruz. Bu kısımda açılan pencerede sol kısımda yer alan ”aygıt yöneticisi” sekmesine tıklıyoruz.

Görmüş olduğunuz gibi ekran kartımız RX570 Serisi olarak gözükmektedir. Bu kısımdan ekran kartı modelinizi öğrenebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha iyi bir mobilroot.com deneyimi için çerezleri kullanıyoruz.
Kabul Et
Reddet