web analytics

MobilRoot

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Haberler
 4. »
 5. Dünyanın en mutlu ülkeleri açıklandı, sizce ülkemiz kaçıncı sırada?

Dünyanın en mutlu ülkeleri açıklandı, sizce ülkemiz kaçıncı sırada?

admin admin - - 2 dk okuma süresi
202 0
5/5 - (1 vote)

En mutlu ülkelerin sıralaması, farklı kaynaklardan ve farklı kriterlere göre değişebilir. Ancak genellikle Birleşmiş Milletler’in Dünya Mutluluk Raporu, en yaygın kaynak olarak kabul edilir.

2021 yılına ait Dünya Mutluluk Raporu’na göre, Türkiye 149 ülke arasında 77. sırada yer almıştır. Bu raporda, ülkelerin yaşam standartları, sosyal destek ağı, refah, özgürlükler, cömertlik ve yolsuzluk algısı gibi faktörler dikkate alınarak mutluluk seviyeleri ölçülmektedir.

Üzücü bir gerçek olsa da, Türkiye’nin mutluluk sıralamasında daha yüksek bir konuma gelmesi için çeşitli alanlarda iyileştirmeler yapılması gerekmektedir.

Dünyanın en mutlu ülkeleri

 1. Finlandiya
 2. Danimarka
 3. İzlanda
 4. İsrail
 5. Hollanda
 6. İsveç
 7. Norveç
 8. İsviçre
 9. Lüksemburg
 10. Yeni Zelanda

Dünyanın en mutsuz ülkeleri

 1. Nijer
 2. Pakistan
 3. Gana
 4. Türkiye
 5. Namibya
 6. Burkina Faso
 7. Moritanya
 8. Senegal
 9. İran
 10. Fas

Mutlu ülkeler neye göre belirlenmekte;?

Mutlu ülkeler, genellikle Birleşmiş Milletler’in Dünya Mutluluk Raporu gibi raporlar aracılığıyla belirlenir. Bu raporlar, ülkelerin mutluluk seviyelerini belirlemek için çeşitli faktörleri dikkate alır.

Dünya Mutluluk Raporu gibi raporlar, genellikle ülkelerin yaşam standartları, sosyal destek ağı, refah, özgürlükler, cömertlik ve yolsuzluk algısı gibi faktörleri ölçerek mutluluk seviyelerini sıralar. Bu faktörler, genellikle “mutluluk endeksi” olarak adlandırılan bir ölçekle değerlendirilir.

Mutlu ülkelerin belirlenmesi, sadece bir ülkenin ekonomik refahı ya da sosyal durumu gibi tek bir faktöre dayandırılmaz. Bunun yerine, mutlu bir toplum için çeşitli alanlarda iyileştirmeler yapılması gerektiği kabul edilir ve bu faktörlerin bir araya gelmesiyle ülkelerin mutluluk sıralamaları belirlenir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha iyi bir mobilroot.com deneyimi için çerezleri kullanıyoruz.
Kabul Et
Reddet